Układy łagodnego rozruchu soft-start

Układ łagodnego rozruchu (softstart) to urządzenie, które ma za zadanie zlikwidować naprężenia elektryczne i mechaniczne, jakie powstają w trakcie uruchamiania silnika. Podczas konwencjonalnego rozruchu silnik asynchroniczny powoduje powstawanie udarów prądowych, które wielokrotnie przewyższają wartość prądu znamionowego. To z kolei prowadzi do spadków napięcia w sieci zasilającej oraz naprężeń mechanicznych. Ich konsekwencją są awarie oraz szybsze zużywanie się części mechanicznych silnika. Powodują także nieprawidłową pracę pozostałych urządzeń, które są podłączone do tej samej sieci.

Rozwiązaniem tych wszystkich problemów jest właśnie softstart silnika. Układ łagodnego rozruchu ogranicza prądy rozruchowe. Wydłuża w ten sposób okres eksploatacji urządzeń, minimalizuje liczbę postojów oraz zwiększa stabilność sieci.

W naszej ofercie znajdują się softstarty renomowanej marki Fairford Electronics. To innowacyjne urządzenia, które zapewniają skuteczną ochronę silnika. Gwarantują łagodny, płynny rozruch nawet najbardziej złożonych urządzeń. Umożliwiają także zoptymalizowanie zużywanej energii, dostosowując jej pobór do obciążenia silnika. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu technologii iERS (intelligent Energy Recovery System) oraz wbudowanemu stycznikowi obejściowemu. Atutem układów łagodnego rozruchu Fairford jest także szybki i łatwy montaż.

Układy łagodnego rozruchu Fairford przeznaczone są do instalacji niskiego napięcia dla silników 1-fazowych i 3-fazowych w zakresie napięcia od 110 V do 600 V i o mocy od 1,1 kW do 630 kW przy połączeniu szeregowym oraz do 1 100 kW przy 6-przewodowym połączeniu softstartu i silnika w układ wewnętrznego trójkąta.

W naszej ofercie znajdują się softstarty 1-fazowe, 2-fazowe oraz 3-fazowe o różnej mocy, na przykład 1,1 kW, 1,5 kW, 2,2 kW, 3 kW, 4 kW, 11 kW, 15 kW, 18,5 kW, 55 kW, 110 kW, 132 kW, 160 kW, 200 kW, 250 kW, 280 kW, 355 kW, 400 kW, 500 kW, 630 kW.

Softstartery mogą być wykorzystywane we wszystkich urządzeniach, w których nie jest konieczna kontrola prędkości obrotowej. Mają zastosowanie na przykład w pompach, wentylatorach, sprężarkach, piłach, szlifierkach, młynach, wirówkach, kruszarkach.

Zachęcamy również do zapoznania się z naszą ofertą urządzeń dla energetyki i miernictwa, takich jak przekładniki czy przetworniki, które oferujemy w konkurencyjnych cenach. Jeśli chcą się Państwo dowiedzieć więcej szczegółów na temat konkretnego rozwiązania, jak działa i do czego służy, zachęcamy do kontaktu. Nasi specjaliści przedstawią Państwu szczegółowy schemat działania danego urządzenia.