Rate this post
Nowoczesny elektroniczny licznik energii elektrycznej nie posiada już elementów mechanicznych i indukcyjnych, gdyż zostały one zastąpione odpowiednimi układami mikroprocesorowymi. Wskaźnik bębenkowy natomiast został zastąpiony wyświetlaczem LCD. Dzięki tym wszystkim zmianom otrzymaliśmy licznik, który oprócz energii czynnej pobranej mierzy wiele dodatkowych parametrów sieci elektrycznej.
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego o urządzeniach pomiarowych (Measuring Instruments Directive), zwana w skrócie MID została opublikowana 30 kwietnia 2004 roku. Na państwa członkowskie UE został nałożony obowiązek jej wdrożenia i w praktyce stosowana jest od 30 października 2006. Wcześniej legalizacja urządzeń podlegała wewnętrznym regulacjom państwa członkowskiego UE co oznaczało, że każde urządzenie dopuszczone było do sprzedaży dopiero po uzyskaniu decyzji zatwierdzenia typu i legalizacji pierwotnej. Dzisiaj MID zawiera i określa regulacje oraz wymogi dotyczące pomiaru energii elektrycznej.
Więc jeśli będziemy wykorzystywać liczniki w celu rozliczenia kosztów zużycia energii, to muszą być one zgodne z dyrektywą MID.
Zgodnie z dyrektywą MID liczniki energii elektrycznej wprowadzone do sprzedaży powinny posiadać (oprócz oznaczenia CE nazwy producenta i produktu) dodatkowe oznaczenia i symbole informacyjne.
Obok oznaczenia CE powinien znajdować się prostokąt z dużą literą M oraz dwiema cyframi, które oznaczają rok produkcji urządzenia. Za prostokątem powinien znajdować się numer odpowiedzialnej jednostki notyfikacyjnej. Na etykiecie licznika musi również znajdować się klasa dokładności, jednostka i numer seryjny. Mogą pojawić się też dodatkowe informacje takie jak dane techniczne czy schemat połączeniowy.
Dzisiejsze elektroniczne liczniki energii oprócz standardowego pomiaru energii czynnej pobranej dokonują pomiaru wielu dodatkowych parametrów sieci elektrycznej. Standardem stało się, że liczniki prądu pracują w układzie 4 kwadrantowym, czyli dokonują również pomiaru energii czynnej oddanej oraz energii biernej pobranej i oddanej.
Dzięki tym funkcją takie liczniki elektryczne można stosować w systemach fotowoltaicznych. Dodatkowo liczniki wskazują takie parametry jak wartości prądów, napięć, mocy, częstotliwości, cos φ czy też kierunku przepływu energii. Większość liczników posiada dodatkowo wbudowaną pamięć na prowadzenie rejestracji wybranych parametrów (np. rejestracja profilu mocy).
Firma EMU posiada również dedykowaną aplikację EMU Joulio-Web do zarządzania danymi. Jeśli będzie potrzeba rozbudowy systemu jest to idealne rozwiązanie (np. o narzędzia do tworzenia indywidualnych raportów, możliwości fakturowania kosztów poszczególnych najemców). EMU Joulio-Web w każdej, chwili w prosty i szybki sposób może być zintegrowane z rejestratorem EMU M-BUS Center.
Aplikacja może być zainstalowana na lokalnym serwerze lub w chmurze firmy EMU, administrator systemu nie ma ograniczeń co do tworzenia liczby użytkowników (klientów) czy ilości mierzonych parametrów. Licencja dotyczy tylko liczby zainstalowanych mierników.